TAŃCE RADOŚCI PASCHALNEJ

Król Dawid i cały Izrael tańczyli z całej siły przed Bogiem przy dźwiękach pieśni, cytry, harf, lutni, bębnów, cymbałów i trąb. Także Noe pląsał przed arką. Tańcem chwalili Pana pierwsi chrześcijanie.

W naszej parafii utworzyła się grupa młodych ludzi, którzy chcą nawiązać do tej tradycji. Na razie nieśmiało, z pomocą animatorów z Polski wprowadzają tego typu tańce do naszych różnych imprez religijnych.

Pragnieniem naszym jest ażeby jak najwięcej osób odkryło w sobie wolność ciała i w tej wolności chwalili Boga całym sobą. Taniec pozwala odkryć, że nasze ciało jest miejscem, w którym działa Bóg, jest Jego pierwszą Świątynią.

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania,

które odbywają się w poniedziałki w godz. 18.00-20.00

225

TAŃCE INTEGRACYJNE

To bardziej prosta, naturalna forma tańca, który staje sie środkiem budowania więzi, spotkania człowieka z człowiekiem. Taniec uczy, bawi, rozwija. Tance integracyjne stanowią jedna z atrakcyjniejszych form aktywności ruchowej człowieka. Wynika ona z dużej potrzeby relaksu, a także z potrzeby więzi z drugim człowiekiem, bycia we wspólnocie. Teraz, kiedy człowiek żyje w ciągłym pospiechu, zapatrzony najczęściej w ekran telewizora lub komputera, potrzebuje czasu na refleksje, zatrzymanie sie w biegu, kontaktu z innymi, odpoczynku. Taniec spełnia te potrzeby, pozwala zapomnieć o troskach i kłopotach, budując więź, harmonie z innymi tańczącymi.

Obecnie zauważa się wielką „modę“ wśród młodzieży na tego typu tańce. Wychodząc, więc naprzeciw tym potrzebom, sami młodzi uczą się i prowadzą lekcje dla innych. Dużą pomocą dla nich samych były warsztaty tańca integracyjnego prowadzone przez Zespół KLANZA z Polski, które odbyły się w Szkole Polskiej a Landwarowie w 2007 r.

332

W naszej parafii tego typu spotkania odbywają się w każdy czwartek w godz.20.00-21.00. Naszą instruktorką parafialną jest Agata Niedźwiecka