2016.03.14: Trakų Vokės koplyčios restauravimas – Lietuvai reikšmingas įvykis.


 • Trakų Vokės bendruomenei sausio 24-oji buvo ypatinga. Grafų Tiškevičių koplyčia, pastatyta XIX a. antrojoje pusėje buvo restauruota ir pristatyta visuomenei. Projekto rangovai ir gyventojai džiaugiasi, kad tai, kas sovietmečiu buvo sunaikinta, prikelta naujam gyvenimui.

 •  
  Neogotikinio stiliaus koplyčia svarbi ne tik Trakų Vokei, bet ir visai Lietuvai – čia ilsisi garsiųjų Lietuvos grafų Tiškevičių palaikai. Koplyčia restauruota nuo pamatų iki vidinių freskų. Darbų užbaigimo viešinimo renginys sukvietė ne tik vietinių žmonių, vilniečių, bet ir svečių iš užsienio. Pastato prikėlimas naujam gyvenimui turi didelę reikšmę – tai vienas iš reikšmingiausių istorinių objektų Trakų Vokėje.
   
  Generalinis rangovas: didelių techninių iššūkių nebūta
   
  Išskirtiniam Trakų Vokės istoriniam objektui restauruoti buvo pasirinkta ilgametę patirtį turinti įmonė, dirbanti su istoriniu ir bažnytiniu paveldu. Be restauravimo darbų, atliktas detalus istorinių šaltinių analizės darbas. Tai leido darbus atlikti autentiškai.
  UAB „Vilniaus restauratoriai“ akcentuoja išskirtinę Trakų Vokės reikšmę bendrame Lietuvos istorijos kontekste: „Koplyčioje teko dirbti dar prieš keturiasdešimt metų, kai ji sovietmečiu buvo ganėtinai nustekenta. Dabar, situaciją perėmus kontroliuoti bendruomenei, bei profesionaliai restauravus, ji atrodo autentiškai“, – sako įmonės vadovas Sakalas Matuiza.
   
  Autentiškas restauratorių darbas
   
  Restauratorius Vytautas Kubilius, apžvelgdamas nuveiktus darbus koplyčioje, akcentuoja tai, dabar istorinis objektas atrodo taip pat kaip ir Tiškevičių laikais. „Kiekviena šventovės detalė, prie kurios prisilietėme, buvo atkurta pagal autentus. Kad galėtume pasiekti tokį rezultatą, koks buvo seniau, turėjome atsakingai analizuoti ir pasirinkti geriausius sprendimus – patys gaminome dažus, į kurių sudėtį įėjo netgi tokios medžiagos kaip bičių vaškas ir kiti natūralūs fermentai. Atkūrėme presbiterijos kupolą, navas, langų glefus, koplyčios altorių, kurio originalas dabar saugomas Druskininkuose. Šiuo metu liko pabaigti darbus kriptoje, kur ilsisi Tiškevičių šeimos palaikai“, – pristato V. Kubilius.
   
  Džiaugiasi sėkminga projekto baigtimi
   
  Renginio metu padėkos žodžiai skambėjo projekto rangovams, parapijos klebonui Gintarui Petroniui, Trakų Vokės bendruomenės tarybos pirmininkei Jadvygai Chludok ir kitiems, prisidėjusiems prie šio istorinės svarbos projekto įgyvendinimo. „Projektas įgyvendintas profesionaliai, o jo baigiamasis renginys sukvietė ne tik bendruomenės narių, bet ir gausų būrį svečių bei žiniasklaidos atstovų. Šio objekto unikalus atkūrimas svarbus tuo, kad tai – mūsų istorija – praeitis, dabartis, ateitis“, – džiaugiasi J. Chludok.
  Kalbėdama apie sunkumus įgyvendinant projektą moteris kalba lakoniškai: „Esu bendruomenės dalis, tad dariau tai kartu su kitais. Didžiulė jėga – suvienytos profesionalų ir Trakų Vokės gyventojų pajėgos. Dar labiau džiugina tai, kad rezultatas ne tik pagal aukščiausius standartus restauruota koplyčia, bet ir užmegztas šiltas ryšys su Tiškevičių giminės atstovais. Kartu su istorike Liliana Narkovič išleistos dvi knygos apie Trakų Vokę“, – pristato J. Chludok.
   
  Tiškevičių šeimos atstovė įvertino projektą
   
  Istorikė Lilijana Narkovič džiaugiasi profesionaliu koplyčios restauravimu ir bendruomenės narių susitelkimu bendram tikslui.
  „Jaučiu išdidumą, nes ne visi žino, kad mes dirbome kartu – Tiškevičių šeima ir Trakų Vokės bendruomenė bei Lietuvos kultūrinės organizacijos. Man atrodo, kad viskas mums pavyko labai greitai ir taip profesionaliai tik todėl, kad mes dirbome kartu“, – pabrėžia Tiškevičių šeimos atstovė L. Narkovič.
  Padėkos žodį projekto iniciatoriams ir įgyvendintojams tarė VšĮ Trakų Vokės dvaro sodybos l.e.p. direktorė Ieva Šiušiaitė. Ji dėkojo visiems prisidėjusiems prie koplyčios restauracijos projekto. Ir Tiškevičių laikais, ir dabar koplyčia yra bendruomenės traukos centras – sekmadieniais čia vyksta šv. Mišios, gausiai lankomos ne tik Trakų Vokės gyventojų, bet ir pritraukiančios vilniečių. Restauracijos darbai pagal projektą „Trakų Vokės dvaro sodybos koplyčios-mauzoliejaus tvarkymo darbų užbaigimas ir pritaikymas visuomenės reikmėms“ vyko pagal planą, o viešinimo renginyje dalyvavę žmonės savo buvimu patvirtino, kad tai, kas padaryta, jiems reikšminga ne tik žvelgiant iš istorinės perspektyvos.
   
  Daugiau informacijos apie finansavimo programą galima rasti svetainėje www.eeagrants.